Faydalı Bilgiler

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına ortopedist, ortopedi doktoru ya da ortopedi uzmanı da denilebilir.

Parmak Uyuşması Neyin Belirtisidir?

Özellikle ilk üç parmağınızda uyuşma oluyorsa, uyandığınızda, el bileğinizi zorladığınızda şikayet artıyorsa bu bize bir hastalığın sinyalini verir: Karpal tünel sendromu...

Menisküs Yırtığı Nasıl Anlaşılır?

Menisküs yırtığının kesin olarak anlaşılması için bir takım tanı yöntemlerine başvurmak gerekebilir.

Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yazımızda hem spor ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını vereceğiz, hem de hangi sporda hangi ayakkabının seçilmesi gerektiğini anlatacağız.

Çocuklarda İçe Basma

İki ayak burnunun öne doğru dönmesi şeklinde olan içe basma durumu çocuklarda çok sık gördüğümüz bir problemdir. Çocuklarda içe basma sorunu genellikle genetik etmenlerle alakalıdır.

Çocuğum Parmak Ucunda Yürüyor

Yeni yürümeye başlayan çocuklar parmaklarının ucunda yürüyebilir. Bu aslında normal ve geçici bir durumdur. Zamanla birçoğu normal yürümeye başlar. Ancak ortalama 2 yaşına kadar parmak ucunda yürüme devam ediyorsa bir…

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir, kireçlenmeyi engellemek ve önlemek için neler yapmak gerekir, korunmak için nasıl önlemler alınmalıdır?

Diz Kireçlenmesi ve Yürüyüş

Yürüyüş yapmanın diz kireçlenmesine iyi mi yoksa kötü mü geleceği hep merak edilmiştir. Yazımızda sorunun cevabını verdik.

Yüzmenin Faydaları

Yüzme sporu diz kireçlenmesi ve kalça kireçlenmesi gibi eklem hastalığı olan kişilere, bel fıtığı ve boyun fıtığı gibi omurga hastalığı olanlara oldukça faydalıdır.

Halluks Valgus Neden Olur?

Halluks valgusun oluşma nedenleri arasında yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabı kullanımı, yüksek kavisli ve düz tabanlı ayaklar, genetik etmenler yer alır.

Topuklu Ayakkabıları Tercih Etmeyin

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar insan anatomisine uygun değildir, zararları ciddi boyutlara ulaşabilir. Özellikle ayak başparmağı çıkıntısı dediğimiz halluks valgus hastalığına neden olabilir.

Halluks Valgus Ateli

Halluks valgus sorunu olan kişilerin ağrılarını azaltmak için özel olarak tasarlanmış ateller vardır. Halluks valgus ateli ya da gece ateli denilen bu özel materyaller gece ya da gündüz kullanılabilir.