Radyofrekans ile Topuk Dikeni Tedavisi

Ayak kemiğinin aşırı zorlanmasıyla topukta kalsiyum birikintisine bağlı kemiksi çıkıntının oluşmasına topuk dikeni denir. Yavaş yavaş ortaya çıkan ve her yaş aralığında görülebilen topuk dikeninin meydana gelme nedeni temel olarak ayaktaki kasların ve bağların zorlanmasıdır.

Topuk dikeni özellikle koşma ve sıçrama hareketlerinin bolca olduğu spor faaliyetleriyle ilgilenen kişilerde çok sık görülür. Yine en sık görüldüğü yaş grubu da orta yaş grubudur. Ancak sadece sporcularda ve orta yaştaki kişilerde görülmez. Yukarıda da belirttiğimiz gibi herkeste görülebilir.

Topuk dikeni tedavisinde cerrahiye çok nadir başvurulur. Bazen hasta bu sorunu kendisi de tedavi edebilir. Yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesiyle tedaviye başlanır. Evde rahatlıkla yapılabilecek topuk dikeni egzersizleri oldukça faydalıdır. Ayağın altına tenis topu veya konserve kutusu gibi top ya da silindir şeklindeki araçlarla ileri-geri hareket ettirmek bir egzersiz yöntemidir.

Dinlenmek de topuk dikenine faydalı olacaktır. Ayağınızın altına buz uygulaması yapabilirsiniz. Bezle sarılmış buz torbasına ayağınızı basın ve 20 dakika bekleyin. Bu işlemi 20 dakikalık aralarla 1-2 saat tekrarlayın.

Bu tarz basit yöntemlerle geçmeyen vakalarda kortizon veya PRP uygulanabilir. Direkt topuğa enjeksiyonla uygulanan bu yöntemler ile başarı sağlanabilir.

Radyofrekans ve Topuk Dikeni

Topuk dikeni tedavisinde kullandığımız radyofrekans yöntemiyle oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Bu işlemde direkt topuğa uygulanan radyofrekansla topuk dikeninin dağıtılması hedefleniyor. Ameliyathane ortamına gerek duyulmuyor, poliklinik ortamında da uygulanabiliyor. Topuk dikeni tedavisi olan hasta yorulmadan, zorlanmadan, herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan; işlemden hemen sonra evine gidebiliyor.

Radyofrekans Nedir?

Radyofrekans elektrik enerjisinin kontrollü bir şekilde uygulanarak dokuda sıcaklığa veya lezyona maruz bırakılmasıdır. Gövdesi yalıtımlı, ucu yalıtımsız olan elektrotlar (özel iğne) problemli bölgeye yerleştirilir. Radyofrekans cihazına bağlı olan elektrotlarla dokunun içine akım gönderilir.

Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

• Diz ağrısı, diz kireçlenmesi
• Omuz ağrısı, donuk omuz
• Bel, boyun, sırt ağrısı ve fıtıkları
• Topuk dikeni
• Trigeminal nevralji
• Sakroiliak eklem sorunları
• Duruş kaynaklı mekanik ağrılar

Radyofrekansın Avantajları Nelerdir?

Birçok olumlu farkı bulunan radyofrekans uygulamasının en önemli avantajı ameliyatsız yöntem olmasıdır. Minimal girişim olarak tanımlanan radyofrekansta genel anesteziye gerek duyulmaz, ameliyathane şartları aranmaz. Steril bir poliklinik ortamı yeterlidir. Bir başka olumlu tarafı ağrısız bir işlem olmasıdır. Hasta işlemden hemen sonra evine gidebilir. Radyofrekans ile topuk dikeni tedavisi yapılırken, işlem yapılacak bölge monitörden izlenir. Kontrollü ve hassas bir cihazla yapıldığı için son derece güvenlidir.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir