diz kireçlenme tedavisi

Diz Protezi

Diz protezi ameliyatını daha konforlu ve güvenli gerçekleştirebilmek için çoğu merkezde yapılamayan robotik diz protezi cerrahisini uyguluyoruz.

DOKTORA SOR!
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Diz eklemindeki kıkırdak yapıların zamanla aşınarak dejenere olması durumuna diz kireçlenmesi denir. Normalde kaygan yapıda olan kıkırdaklar özellikle yaşa ve kiloya bağlı olarak yavaş yavaş incelerek soyulmaya başlarlar. Eğer zamanında tespit edilip önlem alınmazsa yıpranma ilerler ve kıkırdak yapılar tamamen yok olur.

Böylece kişide oluşan ağrı ve hareket zorluğu had safhaya ulaşabilir. Yürümek zorlaşır. Uyurken dahi ağrının şiddetinden durulamaz hale gelinebilir. Hekim olarak beklentimiz hastaların hafif evrelerdeyken bize başvurmalarıdır.

Hedefimiz ise ameliyatsız yöntemlerle kireçlenmeyi durdurmak veya yavaşlatmaktır. Eğer kireçlenme ileri seviyeye ulaşmışsa, hasta ağrılardan duramaz hale gelmişse, ağrılar ve hareketlerdeki kısıtlılık yaşam konforunu oldukça düşürmüşse diz protezi ameliyatı yapmak gerekir. Diz protezi operasyonu ağrılarınızdan kurtulmanız, eski konforlu yaşamınıza geri dönmeniz için etkili bir tedavi yöntemidir.

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diz protezleri kaybolan eklem yüzeylerinin yerine konulan, onların görevlerini taklit eden malzemelerdir. Ameliyat ile eskiyen yüzeyler çıkarılır ve yerlerine protez dediğimiz bu materyaller konulur. Diz protezi ameliyatı için bir yaş sınırı olmasa da 50 yaşın üstünde ve 100 kilonun altında olunması tercih edilir.

Gereklilik halinde yaşa ve kiloya hiçbir şekilde bakılmadan ameliyat gerçekleştirilebilir. Kilo vermek eklemlerin üzerindeki yükü azaltmanın yanı sıra protezlerin ömrünü uzatmak için de yararlıdır. Bugünün şartlarında diz protezinin ömrü ortalama 25 yıldır. Bu süre hastanın kilosuna, yaşına ve yaşam alışkanlıklarına göre değişebilir.

Diz protezi ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ameliyat süresi ortalama 2 saattir. Açık bir ameliyat olan diz protezi ameliyatı eğer uzman ellerde yapılırsa hastaya ciddi anlamda yarar sağlayabilir. Ameliyathane şartlarının hazırlanmasıyla birlikte önce dizin ön bölümünden yaklaşık 10 cm’lik kesi açılır ve diz eklemine ulaşılır.

Eklem yüzeylerindeki aşınmış kıkırdak dokular kesilerek çıkarılır. Daha önce hazırlanan protezler hazırlanan yüzeylere yerleştirilerek yeni bir eklem yüzeyi yapılmış olunur.

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası

 • Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.
 • Ameliyattan 3-4 saat sonra gıda tüketilebilir.
 • Hasta, ortalama 3-4 gün hastanede misafir edilir.
 • Kan boşaltımı için her iki bacağa özel çorap giydirilir; dren takılır.
 • İlk gün dinlendirilir.
 • Ertesi gün ayağa kaldırılır.
 • Ertesi gün hafif egzersizlere başlanır.
 • Ertesi gün dren çekilir.
 • 10-15 gün sonra gelinen kontrolde yara pansumanı yapılır ve gerekli görülmesi durumunda dikişler alınır.
 • Bu kontrolle birlikte fizik tedavi sürecine girilir. Sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci için fizik tedavinin rolü büyüktür.
 • 8 hafta sonunda daha aktif yaşama başlanabilir.

Tüm Sorular

 1. blank

  Merhaba hocam benimde ayaklarımda kireçlenme ve eğrilik var……ameliyat siz olmazmi tedavi

  • blank

   Merhabalar,
   Doc.Dr. Aydın Arslan’ın hemşiresi Burak ben.
   Öncelikle çok geçmiş olsun Gülara hanım bu durumlarda en doğru tanı doktorumuzun muayenesi ve röntgen görüntülerinin sonuçlarına göre konulur dilerseniz bize 0531 782 05 44 numaralı telefonumuzdan iletişime geçerek randevu alabilirsiniz sağlıklı günler dilerim .

 2. blank

  Hocam benim iki dizim de çok kötü. Hangi doktora gittim de ameliyat dedi. 76 yaşındayım. Yürüyemiyorum . Fakat ameliyattan sonra o gece çok agrı yapıyor diyorlar. Amelıyatın ertesi günü bacağı dizden bükerek kontrol ediyorlarmış. Bu da çok ağrıli imiş. Bu yüzden ameliyat olmaya korkuyorum. Ameliyat gecesi ve bu kontrolde duyulan acılardan millet avaz avaz bagriyorlarmıs. . Ne yapmalıyım.

  • blank
   Zeynep D.
   Şubat 21, 2023 Cevapla

   İlham Bey Merhaba ameliyattan korkmanızı gerektircek birşey yok efendim her doktorlarımız farklı düşüncelerini ortaya koyabilirler.Ama tabikide sizin güzel bir şekilde detaylı bir fizik muayene olmanız gerekmektedir.Çok başarılı hekimlerimiz var bildiğiniz üzere size gerekli tetkikler yapıldıktam sonra doğru bir şekilde karar verilecektir.

 3. blank
  Kutlu şenel
  Şubat 18, 2023 Cevapla

  Merhaba, ben iki ay evvel iki dizimden amsliyat oldum, dizimde ödem oldu hala tam olarak geçmedi ama azaldı ağrı yok
  Ama ben tefirgin oldum ua tam ödem geçmezse diye napabilirim yardımcı olurdanız sevinirim.

  • blank
   Zeynep D.
   Şubat 21, 2023 Cevapla

   Kutlu Bey Merhaba ben doktor beyin hemşiresi Zeynep öncelikle bazı reaksiyonlar gelişebilir bu bölgeden bölgeye durumdan duruma değişebiliyor.Mutlaka ameliyat olduğunuz doktorunuza yada size yakın doktorunuza muayene olmanız gerekir.Bakılıp görülmesi incelenmesi gereekcektir efendim buz uygulaması yapabilirsininiz rahatlatma yapar.İyi günler dilerim.

 4. blank
  Meryem akkus
  Mart 9, 2023 Cevapla

  Ben 60 yasindayim emar gecildi her 2 diz kapagimda kayma varmi ve kireclenme cok agrim var uyurken bile ugriyor bunun icjn ne yapmaliyim hic bilmiyorum.lutfen yorumunuz benim icjn cok onemli kaplicalara gitmem soyleniyor bu tedavi icim iyi gelebilirmi

  • blank

   Merhaba Meryem Hanım ben doktor beyin hemşiresi Zeynep mutlaka bir doktor muayenesinden geçmeniz gerecektir bu şekilde ilerlemek daha sağlıklı olacaktır.Doktorumuz çeşitli tedaviler yapmakta kliniğinde bunun için sizi görmesi gerecektir.0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizlerle daha detaylı iletişime geçebilirsiniz.İyi günler dilerim

 5. blank
  Tülin Soydan
  Mayıs 29, 2023 Cevapla

  Ben 68 yaşındayım daha önce gittiğim doktorlar dize protez takılması gerektiğini söylediler yaklaşık 7 yıl önce ancak korktum olmadım ancak YouTube da gördüğüm kadarı ile robotik cerrahi diğer manuel ameliyatlara göre daha sorunsuz oluyormuş ve artık yaşam kalitem çok düştü yürürken ve özellikle merdiven çıkarken çok zorlanıyorum bu nedenle ameliyat olmaya karar verdim .
  Google İstanbul’un en iyi doktorları diye aradığımda doktor beyin ismide çıktı bende
  ön araştırma yapıyorum şimdi size sormak istediğim bir kaç soru var 1. Diz protezi ameliyatı her mevsim yapılabiliyormu 2.Kilo sorun oluyormu 3.iki diz aynı anda ameliyat olabiliyormu 4.Bu ameliyatın maliyeti nedir
  Bunlar merak ettiğim konular şayet bu sorularımı yanıtlamanızı rica ediyorum
  Ben yurt dışındayım haziran ayında Türkiye’ye geleceğim şayet şartlar uygun olursa ameliyat olmayı planlıyorum

  • blank

   İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi İSTANBUL’DA
   MUSA KORKMAZ ORTAPEDİ BU işin kralı kesinlikle tavsiye ederim..

 6. blank

  Merhaba 7 ay önce diz kapağıma platin koyuldu 4 ay fizik gördüm fazla ayakta kaldığımda bacağım ağrıyor ve bacağında uyuşma hissediyorum yürürken aksıyorum ve merdiveni tek bacakla inip çıkıyorum
  1 ay önce doktoruma kontrole gittim her şey normal diyor bana sürekli fizik öneriyor . Fakat bende çok sıkıldım bu durumdan .sizce bu yaşamış olduğum şikayetler normal mi dizimi sadece oturur vaziyetteki kadar bükebiliyorum .Sanki dizim beton gibi ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Ameliyat sonrası sosyal yaşantım kalmadı .Ne yapmam gerekiyor lütfen bana bir yol gösterir misiniz.

 7. blank
  Ali Ferudun Yüksel
  Ağustos 12, 2023 Cevapla

  Diz protez ameliyatını hangi hastanede yapıyorsunuz ve kaba maliyeti nedir.

 8. blank
  Veysel Ural
  Ağustos 23, 2023 Cevapla

  Hocam merhaba annem diz protezi ameliyatı oldu. Enfeksiyon kaptı, diz protezini çıkarıp beton koydular. 6 ay sonra tekrar betonu çıkarıp tekrar protez koydular. Yaklaşık 7 ay geçti hala enfeksiyon var diyorlar tekrar çıkarılıp yeniden beton konulacak diyorlar bu durumda ne yapmamız. Amaliyat yapılması lazımsa süreci sizde nasıl yapılır

Bir Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir