ameliyatsiz-kireclenme-tedavisi-01

Ameliyatsız Kireçlenme Tedavisi

Eklem kireçlenmesine ameliyatsız çözüm yolu!

DOKTORA SOR!
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.


KİREÇLENME NEDİR?

Kireçlenme (osteoartrit) nedir sorusuna verebileceğimiz en kısa cevaplardan biriside eklem çevresi ve içindeki dokuların yıpranması olarak tanımlanabilir.

KİREÇLENMENİN BULGULARI NELERDİR?

kireclenmenin-bulgulari-nelerdir-01

Kireçlenme en çok diz, kalça ve bel ekleminde görülür. Kireçlenme başlangıcında bulgular genellikle ağrı şikayeti ile başlar. İlerleyen aşamalarda ağrı şikayeti artar ve hareket kısıtlılığı meydana gelir. Kişinin yaşam konforunu bozacak seviyelere geldiğinde genelde doktora başvuru sebebidir.

KİREÇLENME NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kireçlenme tedavisinde erken teşhis ve tedavi önemlidir. Hastadan şikayetleri ile ilgili iyi bir öykü alınmalıdır. Kireçlenme şikayetine neden olabilecek hastalıkları ayırt edebilmek için Romatolojik testler, röntgen ve MR gibi görüntüleme yöntemleriyle teşhis konur.

Kireçlenmede tedavi seçimi nasıl yapılır?

Kireçlenme hastalığında tedavi seçimi yapılırken; kireçlenmenin olduğu vücut bölgesi, hastanın yaşı, ağrının şiddeti ve kireçlenmenin derecesi göz önünde bulundurulur.

Kireçlenme nasıl tedavi edilir?

Tedaviye ilk aşamada kilo kontrolü yaşam şeklinin değiştirilmesi ve egzersiz tedavileri ile başlanır.

Tedaviye Eklem içine uygulanan enjeksiyon tedavileri de eklenebilir.  Çok ilerlememiş kireçlenme hastalıklarında bu tedavilerle başarı şansı çok yüksektir.

Ameliyatsız kireçlenme tedavisinde esas olarak hastaya uygun tedavi seçiminin yapılması ve hastanın tedaviden beklentisinin ne olduğunun iyi anlaşılması ve hastaya tedavinin etkinliği ile ilgili yeterince bilgi verilmelidir.

Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile tedavisi yapılamayan ileri evre kireçlenmelerde, artroskopi, açık cerrahi işlemler ve protez ameliyatları gerekebilir.

İyi bir fizik muayene sonucunda gerekli görülürse röntgen ve MR görüntüleri incelenir. Tedavide ilk olarak eklemde kireçlenmeye neden olan faktörlerin belirlenmesi, hastaların yanlış alışkanlıklarının düzeltilmesiyle azalır. Diz çökme, bağdaş kurma, merdiven çıkma, uygun olmayan spor aktiviteleri diz kireçlenmesini artırır.

Tedavi mümkünse ilk aşamada ameliyatsız yapılmalıdır. Ağrı kesicileri kireçlenme tedavisinde mecbur kalmadıkça önermiyoruz. Diz çevresindeki kasları güçlendirici egzersiz tedavileri hastalara uygulanabilir. Bu önlemlerle ağrı azalmadıysa eklem içine hyalüronik asit enjeksiyonları uygulanabilir. Ameliyatsız yöntemlerde hasta seçimi doğru yapıldığı takdirde yüksek oranda başarı sağlanması mümkündür.

Ameliyatlı tedavilerde, eklem içinin kamera ile görüntülendiği artroskopik işlemler diz ekleminde dizilim bozukluğu olduğunda kemik kesileri ile yapılan düzeltmeler ve kireçlenmenin çok ilerlediği durumlarda diz protez ameliyatı gerekebilir.

Unutmayalım Kireçlenme hastalığında erken teşhis ve önlem almanın önemi büyüktür.

Tüm Sorular

 1. blank

  Merhaba efendim Benim elim yani baş parmak arasından elimi kireçlenmiş dediler ne yapmam gerekiyor

 2. blank
  Recep Köşe
  Temmuz 23, 2022 Cevapla

  İyi akşamlar hocam eşim 43 yaşında ve 78 kg sol kalçasında kireçlenme var.Ameliyatdiz tedavi olabilir mi

  • blank
   Doç. Dr. Aydın Arslan
   Temmuz 25, 2022 Cevapla

   Merhabalar,
   Doc.Dr. Aydın Arslan’ın asistanı Gül ben.
   Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür sağlık problemlerinde her zaman erken teşhis ve erken müdahale çok daha fayda sağlayabilir, sonra ki dönemlerde herhangi bir müdahale edilmezse durumu farklı noktaya getirebilir.
   Doktorumuz sizi görüp, şikayetlerinizi değerlendiriyor ve fiziki muayeneniz oluyor. Size en uygun, fayda sağlayacak tedavi planı oluşturuluyor. Randevu almak veya daha detaylı bilgi almak için, 0539 201 67 99 no lu numaradan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek dileğiyle, Sağlıklı günler dileriz.

 3. blank

  Ben şeker hastasıyım dizimde menisküs yırtıgı ve kireçlenme var tedavi nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • blank

   Merhaba Derya hanım ben doktorumuzun hemşiresi Zeynep öncelikle kliniğimizde uyguladığımız bir çok tedaviler var bunun için tabi burdan konuşmak sağlıklı olmayacaktır.Dilerseniz kliniğimize gelin doktorumuz sizi detaylı bir şekilde muayene etsin elinizde olan röntgen ,tahlil sonuçlarınız var ise bunlarıda getirebililirsiniz.Doktorumuzda sizden detaylı tetkikler isteyebilir.Doktorumuz sizi muayene edip hangi tedaviye yönelik olacağını detaylı bir şekilde anlatacaktır.Dilerseniz 0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizimle iletişime geçebilir daha detaylı bilgiler alabilirsiniz randevu hakkkında da yardımcı oluruz iyi günler dilerim.

  • blank
   musa eroğlu
   Eylül 8, 2023 Cevapla

   Merhaba Annem 80 yaşında ileri derecede kireçlenme var ve yürüyemiyor tedavisi mümkün mü?

  • blank

   Merhaba hocam ben 36 yaşındayım mayıs’ın 11’inde merdivenden düştüm ayak bileğimde 3 kırık varmış ilk 1′.ci ameliyatımda büyük üçgen takıldı sonra 2.’ci ameliyatımda platin takıldı 21 tane içten dıştan dikiş var benim sorum size kireçlenme oluşur mu ayak bileğimde neden olur ayrıca oluşmaması için ne yapmam gerekli bana yardımcı olabilirmisiniz hocam

 4. blank
  Sabahattin Saygı
  Aralık 12, 2022 Cevapla

  Doktor yerine hemşirelerin cevap vermesi ve soru soranı muayeneye davet etmesi bir cevap değil. Bu kadar bilgi saklayacaksanız soru sorulmasını kaldırın.

  • blank

   Sabahattin Bey Merhaba bizler cevap veriyoruz efendim numarada bırakıyoruz oradan daha detaylı bir şekilde iletişme geçiyorsunuz.0531 782 05 44 numaralı hattımız iletişime geçebilirisiniz.İyi günler dilerim.

 5. blank

  Iyi günler 23 yaşındayım lösemi geçirdim sonrasında greft verhus host hastaligi geçirdim bu süreçte yüksek doz kortizon kullandım her iki ayak bilegimde de osteoartrit var ileri seviye değil başlangıç kollajen kullanmaya başladım ağrı kesici ödem alıcı spreyler kullanıyorum fakat ne kadar sürer bilmiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor antibiyotik kullanmalı miyim yoksa fizik tedavi desteği mi almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • blank

   Hatice hanım Merhaba öncelikle bben doktor beyin hemşiresi Zeynep fizik tedavi desteği alsanız çok faydalı olur tabi ki de kendinize ve ekleme hareket kısıtlılığı getirmemiş olursunuz.collegen takviyesi sizin için çok güzel ve etkileyici bir besin takviyesi olucaktır.Ama tabiki de doktor muayenesi olabilirsiniz durumunuz hakkında genel olarak ve ona göre biir yol izlenebilir efendim.0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizlerle iletişime geçerek daha detaylı bir şekilde bilgi aktarımı alabilirsiniz.İyi günler dileriz.

 6. blank
  Erol danisman
  Mart 11, 2023 Cevapla

  Merhaba hocam babam seker ve diyaliz hastasi bel fitigina bagli kireclenme var bu sinire basi yapiyo denildi ameliyat olamiyo diyalizden dolayi vyas 70 civari bel alti felc gibi kullanilmiyo 1 aydir cozumu nedir

  • blank

   Merhaba Erol Bey ben doktor beyin hemşiresi Zeynep bir çok etkene karşı gelişebilir bu durum bunun için doktorumuzun bir muayene etmesi gerekecektir detaylı bir şekilde isterseniz kliniğimize gelerek muayene olup ona göre tedavi protokolü planlıyoruz efendim.0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.İyi Günler dilerim.

 7. blank

  Merhaba 38 yasındayım. Dızlerımde agrı hıssedıyordum uzun zmdır. Yenı Dr gıtttım bır kaza vesılesı ile ortapedıye gıtmıskn dızlerım ıcınde röntgen ıstedım ıkı dızımdede kıreclenme olduğunu soyledı. Prp baslanabılınır dedı. Sızdende konu ıcım destek rıcaedeeım

 8. blank

  Merhaba ayağımda kuboik kemiğim çatladı alçıya alındı alçı çıkınca başparmağı da kireçlenme olmuş sıcak soğuk su tedavisi bir iki krem ve hap verildi bana hala sağlam basamiyorum yere ne yapmaloym

Bir Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir