omuz-kireclenmesi-nedir-01

Omuz Kireçlenmesi Nedir?

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen artroz, eklem iltihabı olarak nitelendirilebilir. Eklemlerin daha rahat hareket etmesini sağlayan kıkırdaklar ve eklem sıvısı belirli sebepler neticesinde yok olduğunda kireçlenme yaşanır. Bu hastalık özellikle sık kullanılan ve aşırı yük taşıyan eklemlerde görülür.  Omuz kireçlenmesi de en sık karşılaşılan artroz türleri arasındadır.

Doktora Sor
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.


Omuz eklemi, yapısı gereği kolay çıkabilen ve kırılabilen bir eklemdir. Özellikle yaşlanma sebebiyle omuzu hareket ettiren kas grubunun yapışma bölgeleri yırtılabilir ve bu durum omuzda kireçlenmeye yol açar. Yıpranan kıkırdaklar sebebiyle sürtünen eklemler eğer tedavi edilmezse ciddi ağrı sorunlarına neden olabilir. Bazı durumlarda omuz kireçlenmesi cerrahi müdahale gerektirebilir. Omuzda kireçlenme neden olur, diye düşünüyorsanız çok geçmeden hekiminize danışmanız önerilir.

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri

omuz-kireçlenmesi-belirtileri-01

Eklem kıkırdakları;  yaşlanma, geçmişten kalan bir hasar veya aşırı kilo gibi durumlar nedeniyle yok olmaktadır. Yaşanan bu durum, eklemlerin birbirlerine sürtmesine ve aşınmalarına sebep olur. Hastalar eklemlerinde keskin bir ağrı hissedebilir ve günlük yaşantılarında rahatsızlık yaşayabilir.

Omuz kireçlenmesi belirtileri yalnızca ağrı ile sınırlı değildir. İlerleyen vakalarında ağrıya şişlik, kızarıklık ve eklem bozuklukları eşlik eder. Bu hastalığı yaşayan hastalar rahatça hareket edemez, omuz hareketleri eylemlerini gerçekleştirmekte güçlük çeker. Hastalar kıyafetlerini değiştirmekte, yüzlerini yıkamakta ve yemek yemekte dahi zorlanır. Ağrılar genellikle gece saatlerinde giderek artar.

Omuz Kireçlenmesi Tedavisi

omuz-kireçlenmesi-tedavisi-02

Omuz kireçlenmesinin teşhisi radyolojik gözlem ile kolayca koyulabilir. Kireçlenmenin güncel evresi, kıkırdaklarda meydana gelen hasarın ve oluşan eklem iltihabının derecesini belirler. Erken safhada teşhis edilen vakalar, evde yapılabilecek egzersizler ve fizik tedavi ile hafifletilebilir. İlaç tedavisi de bu sürece dahil edilebilir.

İleri düzeydeki vakalarında protez uygulaması gereklidir. Protez tedavisinin ne şekilde yapılacağı da yine kireçlenmenin derecesine göre karar verilir. Ameliyatın ardından ortalama üç hafta boyunca hastanın iyileşmesi beklenir. Ameliyat sonrasında hastalar fizik tedavi ile eklemlerini güçlendirmelidir. Böylece yaşabilecek hareket kısıtlamaları minimuma indirilir. 1-2  ay sürecek fizik tedavi sonucunda hastalar eklemlerinde rahatlamanın etkisini hissetmeye başlar. Ameliyattan 3 ila 4 ay sonra hastalar artık günlük yaşantılarına dönebilir. Yine de eklemlerini zorlayacak hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir.

Biz Sizi Arayalım
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

 

Bir Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir