Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedir?

Eklem ağrısıyla belirti gösteren kireçlenme, tüm dünyada sıklıkla rastlanılan ve her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır. Ayak bileği kireçlenmesi de bu hastalığın çeşitlerindendir. Ayak anatomisinde bulunan 28 kemik ve bu kemikleri birbirine bağlayan 30’dan fazla eklem yapısı, çeşitli sebeplerle kişiye sorun yaratabilmektedir. Öyle ki, bu sorunlar zamanla artarak hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir.

ayak-bilegi-kireclenmesi

Ayak kemikleri ve kaval kemiği arasında bulunan ayak bileği eklemi; aşınma, eklem sıvısında azalma ve sürtünme gibi sebeplerle ayak bileği kireçlenmesine neden olur. Çoğunlukla yaşlılarda rastlanılan bu hastalık; fazla kilo, kaza, çarpma, düşme ve kırık gibi farkı sebeplerle tetiklenebilir. Romatoid artrit adlı metabolik hastalık, ayak bileği ekleminde deformasyona yol açabilen bir diğer durumdur.

Biz Sizi Arayalım
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.


Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri

ayak-bilegi-kireclenme-belirtileri

Hastalar, genellikle ayak bileklerinde hissetmeye başladıkları yoğun ağrı hissiyle doktora başvurur. Ağrılara kimi zaman şişlik ve sertlik de eşlik edebilir. Rahatsızlığın ilerlediği durumlarda hareket kısıtlılığı ve yürümede zorlanma yaşanır. Bireyler, en çok uzun yürüyüşler yapamamaktan şikâyet eder. Ayak bileğinde yaşanan bu sorunlar, hastanın günlük aktivitelerini gerçekleştirmesine engel olur. Fakat kireçlenmede erken teşhisin oldukça önemli olduğu bilinmelidir. Nitekim, geç kalınmış vakalarda cerrahi yöntem gerektiğinden hastalar geç kalmadan doktora başvurmalı ve tedavilerine başlamalıdır.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Tedavisi

ayak-bilegi-kireclenme-tedavisi

Hastalığın teşhisi; hastanın şikayetleri, fizik muayene, röntgen, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) ile sağlanır. Ayak bileğinde kireçlenme olduğu saptandıktan sonra tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bu aşamada kireçlenmenin derecesi, hastanın kemik yapısı ve kemik yaşı dikkate alınır. İlerlememiş ayak bileği kireçlenme vakalarında ağrı kesici ilaçlar, egzersizler ve fizik tedavi önerilir. Enjeksiyon yöntemi de erken dönem kireçlenme durumlarında tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ancak söz konusu tedavilerin yetersiz kaldığı durumda cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

Ayak bileği kireçlenmesinde cerrahi tedavi yöntemleri; artroskopik kıkırdak temizliği, ayak bileği protezi ve ayak bileği dondurulmasıdır. Hangi tedavi yönteminin hasta için uygun olduğuna karar verebilmek için gerekli tetiklerin yapılması gerekmektedir. Ancak ameliyatlı veya ameliyatsız tüm tedavi yöntemlerinin sonucunda hastaların sağlıklarına büyük oranda kavuştuğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle, hızlı ve kolay bir tedavi süreci yaşamak isteyen hastalar, belirtileri göz ardı etmemelidir.

Tüm Sorular

  1. blank

    Ay sonuna kadar iş seyahatindeyim, ayak bileğimdeki kireçlenmeden dolayı sıkıntı yaşıyorum. Geri dönene kadar geçici bir öneriniz olabilir mi?

    • blank

      Merhaba Nehir hanım öncelikle bren doktor beyin hemşiresi Zeynep ağrı kesici ,sıcak soğuk uygulamalar yapılabilir ama sizi bir görmek gerekir dilerseniz o şekilde bir geçiştirme durumu söz konusu olabilir daha sonrasında muayene olmanız gerekecektir.0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir