Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve travmatoloji birleşimi latince kelimelerden meydana gelmiştir. Orto (orthos) düzgün, pedi (pedios) ise çocuk anlamına gelir. Travmatoloji de yine latincedir ve hasarlanma anlamına gelir. Ortopedi, hareketi oluşturan sistemin bozukluklarına bakarken, travmatoloji ise yaralanmalara bakar. Türkiye' de Ortopedi ve travmatoloji uzmanı olmak için 6 yıllık tıp öğreniminin ardından 5 yıllık uzmanlık ihtisası gerekir. Uzman olmak için TUS'u (Tıpta Uzmanlık Sınavı) kazanmak gerekir. Bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı toplam 10 yıl tıp eğitimi alır.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına ortopedist, ortopedi doktoru ya da ortopedi uzmanı da denilebilir. Ortopedi uzmanları cerrahi operasyonlar yapabilir. En çok operasyonlar arasında diz eklem kıkırdaklarının kireçlenmeleri için diz protezi ameliyatı, kalça eklem kıkırdakları için kalça protezi ameliyatı, menisküs, ön çapraz bağ gibi yaralanmalarda, omuz ve ayak bileği problemlerinde artroskopik cerrahi yer alır. Kırıklar, burkulmalar, omurga eğrilikleri, topuk dikeni, tırnak batması, halluks valgus gibi ayak problemleri, karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışmaları, kalça çıkıkları, düz tabanlık, tenisçi dirseği gibi rahatsızlıklar da ortopedistlerin uzmanlık alanına girer.

Ortopedi uzmanlarının tek görevi cerrahi operasyonlar değildir. Tüm ortopedik rahatsızlıklarda ilk tercih ameliyatsız tedavi yöntemleri olmalıdır. Bu doğrultuda proloterapi, PRP, kök hücre gibi enjeksiyon uygulamaları ve diğer ameliyatsız tedavi yöntemleri de ortopedi doktorları taradından yürütülebilir.

Ortopedi Uzmanlarının İlgilendiği Hastalıklar

Diz kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi

Menisküs yaralanmaları

Ön çapraz bağ kopması

Omuz çıkığı

Kırık

Çıkık

Omuz sıkışması

Omuz yırtılması

Tenisçi dirseği

Kalça çıkığı

Karpal tünel sendromu (El bileğinde sinir sıkışması)

Halluks valgus (Ayak başparmağı çıkıntısı)

Topuk dikeni

Tırnak batması

Yan bağ yaralanmaları

Düz tabanlık

Burkulmalar

Omuz kireçlenmesi

Ayak bileği kireçlenmesi

Morton nöroma

Skolyoz

Kifoz