Yüzmenin Faydaları

Su bütün vücut ağırlığını kaldırdığı için özellikle ayak bileği, diz ve kalça gibi yük taşıyan eklem kaslarını hiçbir baskıya maruz bırakmadan çalıştırır. Kireçlenmenin nedenlerinden biri eklemlerin üzerine fazla yük binmesidir. Bu nedenle kireçlenme sorunu olan kişilerin yürüme veya koşma gibi spor aktivitelerini uzun ve sık yapmaları mümkün olamaz. İşte bu yüzden yüzme, eklem kireçlenmesi olan hastalar için en ideal spordur.

Yüzme sporu, omurga çevresindeki kaslar için çok etkili bir egzersizdir. Aynı anda birçok kas grubunu çalıştırır. Örnek vermek gerekirse bisiklete binmek sadece bacak kaslarını çalıştırırken yüzen bir kişi bacak, omurga, omuz, kol gibi kasları aynı anda çalıştırır.

Zihinsel Olarak da Rahatlayın

Yüzmenin yararları sadece kaslarla sınırlı değildir. Fiziksel etkisinin yanında zihinsel rahatlama da sağlar. Adeta bir terapi gibi sakinlik ve rahatlama hissi yaratır. Diğer birçok egzersizden daha az efor sarf ederek daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Eğlenirken fiziksel ve zihinsel fayda sağlayan eşsiz bir spordur.

Tabi ki yüzerken birtakım noktalara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin boyun fıtığı hastaları yüzerken daha dikkatli olmalılar. Doktorların yönlendirmeleriyle hareket etmeliler.

Omuz sorunları olan kişiler de aynı özeni göstermeliler. Yüzme, hem boyun ve omuz sorunlarına fayda sağlayan hem de yanlış bir davranışta daha da hasarlanmalarına neden olabilen bir spordur.

Havuz çevresinde kaygan zeminden dolayı düşme tehlikesi olabilir. Böyle bir durumda ciddi sakatlanmalar meydana gelebilir. Kaş yaparken göz çıkarmamak adına bu konuda da dikkat etmek ve önlem almak yararınıza olacaktır. Kaymaz tabanlı terlik ya da ayakkabı tercih etmek basit ve etkili bir tedbir olacaktır.

Profesyonel bir atlayışçı değilseniz yüksekten suya atlamamalısınız. Ters bir durumda felç kalma riski olduğunu unutmamalısınız.

Bir diğer konu da hijyen koşullarıdır. Denizde ve özellikle havuzda hijyen koşullarının elverişsiz olması birçok enfeksiyon hastalığına davetiye çıkarabilir. Bu hastalıkların başında özellikle kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonları gelir.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir