Spor Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı spor yapmaktır. Ancak spor yaparken yardımcı materyallerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Bu materyallerin başında spor ayakkabısı gelir.

Doğru seçilmeyen spor ayakkabılar bazı ortopedik sorunlara davetiye çıkarabilir. Öte yandan bazı spor dalları için farklı spor ayakkabılar tercih edilmelidir. Yazımızda hem spor ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını vereceğiz, hem de hangi sporda hangi ayakkabının seçilmesi gerektiğini anlatacağız.

Spor yaparken kullandığımız ayakkabı vücudumuz ile yer arasındaki güç dağılımını dengeleyen önemli bir etkendir. Bu yüzden ilk dikkat etmemiz gereken konu ayakkabının ayak ölçülerinize tam uygun olmasıdır. Ayakkabı ne bol ne de dar olmalıdır. Ayak bileğinizin rahat etmesine, parmaklarınızın içeride kolay hareket edebilmesine özen göstermelisiniz. Parmaklarınızın rahat hareket edebilmesi için ayakkabınızın burun kısmı geniş olmalıdır.

Özellikle yürüyüş yaparken ve koşarken yere bastığımızda ayağımız düzenli olarak darbeye maruz kalır. İyi bir spor ayakkabısı bu basıncı homojen bir şekilde dağıtabilmelidir. Bu yüzden koşu ve yürüyüş ayakkabılarının tabanları kalın ve yumuşaktır; birçoğunda özel malzemeler kullanılır. Öte yandan ayakkabı, ayağı yan bölümlerden iyi sarmalı, sizi burkulmalardan korumalıdır.

Ayakkabı seçimini doğru yapmanın yolu ayağınızın yapısını bilmenizden geçer. Ayağınız taraklı, yüksek kavisli, düz tabanlı veya eğri olabilir. Ayrıca halluks valgus gibi bir hastalığınız ya da tırnak batması gibi bir sorununuz olabilir. Böyle bir durumda ayakkabı seçmeden önce doktora müracaat etmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Hangi Spora Hangi Spor Ayakkabısı?

Yapılan spora göre farklı ayakkabı modelleri mevcuttur. Ayakkabılarda bulunan özel yastıkçıklar sayesinde yapılan spor aktivitesinde daha rahat hareket edebilmek sağlanır. Örneğin tenis sporunda parmak uçları sürekli hareket halindedir. Bu yüzden ayakkabının yan bölümde buna uygun destekler yer alır.

Basketbolda ise sıçramak ve ayağı burkmamak önemlidir. Bu nedenle basketbol ayakkabılarının taban ve topuk kısmında yastıkçıklar mevcuttur. Öte yandan burkulmalara karşı korumak için ayak bileğini saran konçlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yürüyüş ve koşu sırasında tabana gelen darbeleri yumuşatmak için buna uygun tabanlar kullanılır. Ayrıca bu ayakkabılar ayağı iyi kavramalı, topuğunda ve tabanında hava yastığı olmalıdır.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir