PRP

PRP, trombositten zengin plazma anlamına gelir. Yani insan kanının en zengin kısmıdır. Kişiden alınan 6-20 cc arasındaki kan özel bir cihazda santrifüj işleminden geçirilir. Bu işlem, kanın zengin kısmını (beyaz bölümünü) ayırır. Üstte kalan beyaz bölüm özel PRP enjektörleriyle alınarak istenilen bölgeye enjekte edilir.

PRP kişinin kendi kanından elde edilmesi nedeniyle tamamen doğal ve yan etkisizdir. Hem bu nedenle hem de birçok alanda kullanılması nedeniyle tercih edilen avantajlı bir işlemdir. Öyle ki hem kozmetik alanında hem de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kozmetik Uygulamalar

  • Yüz gençleştirme,
  • Çatlak giderme,
  • Diş sağlığı,
  • Yara ve skarları giderme,
  • Saç güçlendirme.

PRP istenilen bölgeye direkt olarak uygulanabilir. Cilt bakımı için çok sık kullanılır. Cildi canlandırır, parlak bir görünüm kazandırır, daha gergin, taze ve sağlıklı bir görünüm elde edilebilir. Hücreleri yenilediği için derinin yaşamsal işlevlerini geri kazandırır. Kırışıklıkları ve çizgileri giderir. Böylece daha genç bir yüz elde edilir. Sivilceleri yok etmede de etkilidir. Yüzdeki lekelenmeleri yanık izleri, skarlar, yara izleri PRP ile yok olabilir. Gözaltı morluklarında da tercih edilir. Saça uygulandığında gözle görülür güçlenme meydana gelir. Zayıf saç köklerini kuvvetlendirerek saçlarda artış olabilir.

Hastalıklarda PRP Uygulamaları

  • Diz kireçlenmeleri
  • Aşil tendonu yaralanmaları
  • Tenisçi dirseği
  • Topuk dikeni

PRP özellikle ortopedi alanında da sıkça kullanılır. Özellikle diz kireçlenmelerinde oldukça faydalı bir yöntemdir. Diğer enjeksiyon yöntemleri (örneğin kortizon) gibi ağrıya değil, kireçlenmenin tedavisine yönelik uygulanır. Bu da PRP’yi diğer yöntemlerden üstün kılar. 1 ay arayla 3 seans uygulanması genellikle yeterlidir. Diz kireçlenmesi gibi tenisçi dirseği, aşil tendonu yaralanması ve topuk dikeni de PRP ile yüz güldürücü bir biçimde tedavi edilebilir.

PRP Nasıl Uygulanır?

Hastadan 6-20 cc arasında kan alınır. Özel tüpe alınan bu kan santrifüj işlemi için özel bir cihaza yerleştirilir. 5-10 dakikada kanın zengin kısmı ayrıştırılır. Üstte kalan beyaz (sarımsı) kısım enjektöre alınır. Uygulanacak bölgeye enjekte edilir.

Kaç Seans Yapılır?

Her bölgeye, her duruma göre farklı seans aralıkları vardır. Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse genellikle 3-4 hafta aralıklarla ortalama 3 seans yeterlidir. Seanslar tamamlandıktan sonra da yine duruma göre 6-12 ayda bir tekrarlanmasını öneririz.

Ne Kadar Sürer?

Uygulama süresi 10 dakikadır. Uygulamadan önce kanın alınması ve santrifüj işlemini de dahil ettiğimizde toplamda 20 dakika sürer.

Zararı, Yan Etkisi Var mıdır?

PRP tamamen hastanın kendi kanından elde edildiği için bir yan etkisi yoktur. Herhangi bir doku reddi ya da alerji söz konusu olmaz. Malzemeler özeldir, dış etkenlerle temas etmez.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir