Ozon ve PRP’nin Mucizeleri

Dünya gelişiyor ve değişiyor. Durdurulamaz bu değişim hayatın her evresinde kendini hissettiyor. Ne mutlu ki tıp dünyası da bundan nasibini alıyor. Şuna inanıyoruz ki bir müddet sonra tedavi edilemeyen hiçbir hastalık kalmayacak. Şundan sadece bir 10 yıl öncesine gittiğimizde tedavisi yok dediğimiz hastalıkların bugün tedavi edilebildiğini görmek bizi bu kanıya vardıran en önemli sebep…

Tıp dünyasının önemli gelişmeleri arasında ozon, PRP ve kök hücre tedavilerini gösterebiliriz. Bu yazımızda ozonun ve PRP’nin mucizelerinden bahsedeceğiz. Kök hücre hakkındaki düşüncelerimizi Ortopedide Kök Hücre Tedavisi yazımızda bulabilirsiniz.

Ozon ve PRP aslında yeni keşfedilen tedavi yöntemleri değil. Ozonun keşfedilmesi yaklaşık 150 yıla dayanıyor. Sağlık alanında ilk kullanılması da Dünya Savaşı’nda gerçekleşiyor. PRP ise 70’li yıllarda keşfedilen bir uygulama. Ancak her iki uygulamanın insan sağlığında etkileri son 20 yılda oldukça geliştiriliyor ve rağbet görmeye başlıyor.

Ortopedide PRP Tedavisi

PRP tedavisi, kişinin kendi kanındaki trombosit hücrelerinden elde edilen ürünün besleyici ve onarıcı özellikleri sayesinde hastalıklı dokuya enjekte edilerek tamir edilmesidir. Açılımı trombositten zengin plazma olan PRP, iyileşme faktörleri açısından zengin hücrelerin özel santrifüj işlemiyle ayrıştırılarak vücuda enjekte edilmesi anlamına gelir. Kişinin yaklaşık 20 cc’lik kanı özel tüpe alınır. Tüp özel makineye yerleştirilir. Ortalama 7 dakika süren santrifüj işlemiyle kanın trombositten zengin beyaz kısmı tüpün üstüne çıkar. Özel PRP enjektörüne alınan bu beyaz kısım hastalıklı bölgeye uygulanır.

PRP; cilt bakımı, saç bakımı, diz kireçlenmesi, tenisçi dirseği, topuk dikeni, sertleşme bozukluğu gibi birçok durumda kullanılabilir. Kanın içerisindeki onarıcı faktörler sayesinde cildin canlanmasını, saçların güçlenmesini, dizdeki kıkırdak dokuların onarılmasını sağlar.

Özellikle ileri derecede olmayan diz kireçlenmelerinde PRP uygulaması son derece faydalı bir tedavi yöntemidir. Kanın içerisindeki trombositin onarıcı özelliği sayesinde diz kireçlenmesine nede olan yıpranmış kıkırdaklar onarım sürecine girer. Bu nedenle diz kireçlemesinde uygulanan PRP yöntemi diğer yöntemler gibi sadece ağrıyı gidermeye yönelik değil direkt olarak tedavi etmeye yöneliktir. PRP sayesinde hem tedavi sağlanır hem de ağrılarınız son bulur.

PRP tedavisi ortopedi alanında kalça kireçlenmesi, menisküs dezenformasyonları, travmatik el ve ayak bileği yaralanmaları, kırıklar, topuk dikeni ve tenisçi dirseği gibi birçok durumda da uygulanabilir. Çok inatçı bir hastalık olan tenisçi dirseğinde ağrının giderilmesi için uygulanan kortizon enjeksiyonu her ne kadar ağrıyı giderse de bir süre sonra yüzde 50 oranında nüksetmesini engelleyemez. 15 gün aralıklarla 2 kez uygulanan PRP seanslarıyla tenisçi dirseği hastalığının tedavisinde büyük oranda başarı sağlanır. Burada önemli olan nokta sabırdır. PRP tedavilerinde ağrıların geçmesi bir anda gerçekleşmez. Belli bir zaman sonra iyileştirici faktörler hastalıklı veya bozulan bölgelere etki göstermeye başlayacaktır.

PRP’nin etkili olduğu bir diğer hastalık da topuk dikenidir. Topuk dikeni hastalığında da oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınır. Diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi yine sabır gerektiren bu uygulamanın avantajı genellikle tek seansta etkili olabilmesidir.

PRP ile Kök Hücre’yi Karıştırmayın

Hastalarımız PRP ile kök hücre tedavisini çok karıştırıyor. Bize geldiklerinde PRP’den bahsediyorlar ancak aslında bahsetmek istedikleri yöntemin kök hücre olduğunu anlıyoruz ya da tam tersiyle karşılaşabiliyoruz. Bazen de kök hücre tedavisi önerdiğimiz hastalar internetten araştırdıklarında PRP tedavisinin uygulanacağını sanıyorlar. Bu karışıklığın en önemli nedeni bu işlemleri yapan kurumların iki işlemi aynı uygulama gibi göstermeleridir. Yani amaç tamamen ticaridir. Google’a PRP yazdığınızda önünüze çıkan birçok site başlığının parantez içerisinde “kök hücre” olarak sunulduğunu göreceksiniz.

PRP, kanınızın iyileştici faktörlerini barındıran (beyaz) kısmıdır. Kök hücre ise kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerdir. Esasında ikisinin de özelliği hızlı bir şekilde tamir gerçekleştirmesidir. Ancak uygulama ve etki alanları farklıdır. PRP faydalı mıdır? Evet. Kök hücre faydalı mıdır? Evet, ikisi de bize bahşedilen mucizelerdir. Ancak yine de ticari kaygılar barındıran kurumların yanlış bilgileriyle kafamızı karıştırmayalım ve doğruyu bilelim. Aşağıdaki videoda, Açelya Akkoyun’a konuk olduğumuz programın bir bölümünü izleyebilirsiniz. Bu bölümde, kök hücre ile PRP’nin farklarını 1 dakikada anlattık.

Ortopedide Ozon Tedavisi

PRP gibi özellikle ortopedik hastalıklarda çok faydasını gördüğümüz bir diğer mucizevi uygulama ozondur. Ozon, oksijenin üç çekirdekli halidir. Aslında yıllarca duyduğumuz “ozon tabakası deliniyor” nidalarından ozonu çok iyi tanıyoruz. Atmosferde bulunan ozon tabakası sayesinde güneşin zararlı ışınlarından korunuyoruz. Ozonun tedavi alanına girme serüveni çok eskilere dayanıyor. 1800’lü yıllarda keşfedilen ozon ameliyathane dezenfeksiyonunda, su dezenfeksiyonunda, yiyecek koruyuculuğunda kullanıldıktan sonra Dünya Savaşı’nda yara tedavilerinde uygulanarak tıp alanına giriş yapıyor. 1977’de vücut üzerindeki, 1979 yılında da AIDS hastalığı üzerindeki etkileri kanıtlanıyor. Ülkemize 1998 yılında giriş yapıyor.

Diyabetik yara, AIDS, virüs hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, dolaşım hastalıkları, göz hastalıkları, kanser gibi birçok hastalıkta ek tedavi yöntemi olarak uygulanan ozonun önemli tedavi alanlarından biri de ortopedik ağrılardır. Bel, boyun, diz, kalça ve omuz ağrılarında; fibromiyalji, migren, eklem romatizması, mide ülseri ve kanserden kaynaklanan ağrılarda ozonun bariz faydaları vardır.

Ozonun uygulanma şekli ağrının olduğu bölgeye göre farklılık gösterir. Örneğin bel ve boyun ağrılarında ameliyathane ortamında enjeksiyon yöntemi uygulanır. Diz, kalça ve omuz eklemi ağrılarında eklem içerisine ozon gazı verilerek ağrılar son bulabilir. Bu işlem poliklinik ortamında rahatlıkla uygulanabilir.

Ozon Nasıl Uygulanır?

Ozonun farklı uygulama metotları vardır. Majör, torbalama, rektal ve eklem için enjeksiyon uygulamaları bu yöntemler arasındadır. Ağrının yerine göre hangi metodun uygulanacağı belirlenir. Seans sayısı da yine ağrının bölgesine ve şiddetine göre belirlense de çoğunlukla ortalama 10-15 seans gerekecektir. Seans aralıkları genellikle ilk seanslarda hafta iki kez iken ilerleyen seanslarda bu aralıklar uzar. Ozon tedavisi PRP tedavisinin tersine ilk seanslarda etki göstermeye başlar. Seanslar ilerledikçe etkisi daha da artar.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir