Ozon ile Diyabetik Ayak Tedavisi

Ozon tedavisi, şeker hastalarında yoğun şekilde yaşanan ve kapanmayan ayak yaralarının tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Diyabetik yara, dolaşım bozukluğu ve bağışıklık sisteminin çökmesiyle beraber ortaya çıkan ülseröz, kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Temelinde bir dolaşım bozukluğu yattığı için iyileşmesi oldukça zordur. Ozon ile diyabetik ayak yarası tedavisi bu anlamda oldukça tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Ozon gazı insan sağlığı için en önemli elementlerden biridir. Hasar gören hastalıklı bölgelere oksijen girişini artırarak dolaşım sistemini düzenler ve bağışıklığı güçlendirir. Ana oluşum faktörü dolaşım ve bağışıklık bozuklukları olan diyabetik ayak yaralarının tedavisinde etkili olmasının nedeni de dolaşımı ve bağışıklığı düzenleyici etkisidir. Ozon gazının tıp dünyasına girerek tedavi alanına dönüşmesi 2.Dünya Savaşı yıllarına dayanır. Savaş zamanında oluşan yara ve yanıklardaki şaşırtıcı etkisi diyabetik ayak yaralarında denenmiş ve başarı sağlamıştır. Bu sayede ozon ile yara tedavisi serüveni başlamıştır.

Nasıl Uygulanır?

Diyabetik ayak yaralarında majör tedavi yöntemi ve ozon torbalama yöntemi uygulanır. Majör tedavide kişiden alınan bir miktar kan ozon ile karıştırılarak vücuda geri verilir. Torbalama yönteminde ise özel torbalarla yara olan bölge sarılır ve içeriye belirli miktarda ozon gazı verilir. Torbalama yönteminde, yara alanındaki oksijen miktarı artar, doku ve hücreler kendini yeniler; böylece bir onarım süreci başlar. Ozon tedavisi seanslar halinde yapılır. Seans sayısı ve kullanılan gazın miktarı yaranın ciddiyetine göre farklılık gösterir. Genellikle 10-20 seans yaranın tamamen iyileşmesi için yeterlidir. Haftada 2-3 seans gerçekleştirilebilir.

Ozon Torbalama Nedir?

Ozon torbalama, ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklara, bacaklara ya da vücudun diğer bölgelerine özel plastik torbalar içinde dolaştırılarak verilmesine denir. Harici ozon tedavisi de denilen ozon torbalama işleminde öncelikle vücudun tedavi edilecek bölgesi su ile nemlendirilir. Çünkü ozon kuru bölgelere etki edemez. Bu teknikle ülseröz yaralar, uçuklar ve enfekte olmuş alanlar tedavi edilebilir.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir