Kanal Daralması

Omuriliğin geçtiği kemik tünelin herhangi bir nedenden dolayı daralmasına dar kanal, kanal daralması ya da omurilik daralması denir. Bu daralma boyun ve bel bölgesinde olabilir. Daralmayla birlikte meydana gelen baskı sinirleri etkiler ve daralmanın olduğu bölgeye göre kolda ve bacaklarda şikayetlere yol açar.

Belde Dar Kanal

Bel bölgesinde, omuriliğin geçtiği kemik tünel çapının daralması belde kanal daralması problemini ortaya çıkarır. Daha çok ileri yaşlarda görülen dar kanal hastalığının nedeni genellikle doğumsaldır. Kireçlenmeleri omur eklem yapılarının aşırı büyümesi ve bağ dokularının kalınlaşması belde dar kanalı meydana getiren etkenler arasındadır.

Belde Dar Kanal Belirtileri

Belde dar kanalın belirtileri bel fıtığına benzer ve bu yüzden bel fıtığıyla çok karıştırılır. Belden kalçaya yayılan ağrılar, bacak ağrısı, bacakta güçsüzlük, uyuşma belirtileri ortak semptomlar arasındadır. Ancak daralmayı fıtıktan ayıran en önemli şikayet, hastaların genellikle yürürken ve ayakta dururken yorulmaları, günden güne eğikleşmeleridir. Daralma ilerledikçe yürümek çok güç hale gelebilir. Ağrılar otururken ve yatarken de hissedilir. Hasta belli bir aşamadan sonra tıpkı bel fıtığında da olduğu gibi idrar kaçırma, büyük abdest tutamama gibi sorunlarla karşılaşabilir.

Belde Dar Kanal Tedavisi

Eğer hastanın şikayetleri azsa, yaptığımız tanılarda da ciddi bir sorun görünmüyorsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi gerçekleştiririz. Bel kaslarını güçlendirmek için egzersizler, fizik tedavi uygulamaları, yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler, kilo verilmesi ve proloterapi uygulaması ameliyatsız tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Eğer şikayetler ciddiyse, klinik tablo da bunu destekliyorsa mutlaka ameliyat yapılmalıdır.

Belde Dar Kanal Ameliyatı

Dar kanal ameliyatında bazen açık ameliyat gerekse de genellikle mikrocerrahi yöntem kullanılır. Mikrocerrahi, çok küçük bir kesiden girilerek ve mikroskoptan yardım alınarak yapılan bir yöntemdir. Kesinin küçük olması ameliyat sonrası sürecin kolay olması anlamına gelir. Belde dar kanal ameliyatında genellikle vida gerekir. Yakınmalar tek taraflıysa, kayma yoksa bazen vida gerekemeyebilir. Konulan vidalar tamamen vücuda dosttur, varlığı hissedilmez, normal hayata hiçbir engel teşkil etmez. Ameliyatın ardından hastalar ayağa kalkabilir, ertesi gün evlerine gidebilir.

Boyunda Dar Kanal

Boyun bölgesinde, omuriliğin geçtiği kemik tünelin çapının daralmasına boyunda dar kanal denir. Belde dar kanalda olduğu gibi ileri yaş, doğumsal nedenler, kireçlenme, bağ dokusunda ve yumuşak dokulardaki kalınlaşma boyunda dar kanalın oluşmasında etkendir. Boyun bölgesi bel bölgesine göre daha riskli bir bölgedir. Çünkü buradan geçen sinirler tüm siniri etkiler. Artan basının uzun süre devam etmesi ile omurilik doğrudan zararlanır ve myelomalazi dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda hastanın kol ve bacaklarında kasılmalar ve yürümede zorluk (dengesiz, adeta sarhoş gibi yürüme) ortaya çıkar. Bu durumda tedavi genellikle cerrahidir.

Boyunda Dar Kanal Belirtileri

  • Kollarda ve ellerde güçsüzleşme
  • Kollarda uyuşma ve karıncalanma
  • Yürümede zorluk
  • Kollarda ve bacaklarda kasılma
  • Denge kaybı

Boyunda Dar Kanal Tedavisi

Hafif durumlarda ameliyatsız yöntemler uygulanabilir ancak daralma ileri seviyedeyse ve şikayetler ciddiyse cerrahi ile tedavi edilmelidir. Ameliyatta amaç sinirin geçtiği kanalı açarak rahatlatmaktır. Bunu yaparken de tıpkı bel ameliyatında olduğu gibi mikrocerrahiyi kullanırız.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir