Halluks Valgus Neden Olur?

Halluks valgus, ayak başparmağının dışa doğru dönerek ikinci parmağa doğru yakınlaşmasıyla karakterize bir şekil bozukluğudur. Başparmağın üstü ikinci parmağa doğru yaklaşırken dış tarafında da bir şişlik meydana gelir. Görüntü olarak kişiyi rahatsız eden bu sorun ağrıya da neden olduğu için kişinin hayat kalitesini de oldukça düşürür. Kesin tedavisi ameliyattır. Ayak cerrahisinde uzman olan hekimler tarafından yapıldığında tekrarlama ihtimali neredeyse hiç olmaz. Ameliyatsız yöntemler de vardır ancak hiçbiri ameliyat kadar kesin sonuç vermez. Örneğin halluks valgus ateli denilen aparatla ağrının azaltılması sağlanabilir. Ancak bilinenin aksine şekil bozukluğuna bir yardımı dokunmaz.

Halluks Valgusun Nedenleri

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar: Halluks valgusun en önemli nedeni dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımıdır. İnsan anatomisine aykırı olan bu tür ayakkabılar halluks valgus hastalığını kaçınılmaz hale getirebilir. Bu yüzden en çok kadınların karşısına çıkar. En önemli nedenin ayakkabı kullanımı olduğunu söylediğimizde bazı hastalarımız hayatlarında hiç sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giymemesine rağmen nasıl böyle bir sorunla karşılaştıklarına anlam veremezler. Evet bazen hiçbir neden olmaksızın halluks valgus görülebilir. Bunu da genetik yatkınlığa bağlarız.

Yüksek kavisli ve düz tabanlı ayaklar: Ayakların normalden daha fazla kavisli olması ya da düz taban olması anatomik bozukluktur. Bu bozukluklar halluks valgus riskini arttırır.

Genetik etmenler: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı kişilerin genetiğinde halluks valgusa yatkınlık olabilir.

Bütün bu nedenler aslında risk faktörleridir. Örneğin 30-40 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülür. Ancak 30 yaşın altındaki, 40 yaşın üstündeki kişilerde görülmez diye bir kural yoktur. Yine aynı şekilde birçok erkekte de halluks valgus hastalığı görülebilir. Bahsedilen nedenler sadece riski arttıran faktörlerdir.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir