Halluks Valgus Ateli

Halluks valgus, ayak başparmağının dışa doğru dönüp ikinci parmağa yaklaşması durumudur. Şekil bozukluğuna yol açan bu sorun aynı zamanda ağrı yapar. Hastayı estetik anlamda rahatsız ettiği kadar ağrılardan dolayı hayat standardının düşmesine de neden olur. Sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı halluks valgus hastalığının birinci sorumlusudur. Bu yüzden kadınlarda daha çok görülür. Ancak hayatında hiç sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giymemiş kişilerde de görülebilir. Aynı şekilde erkeklerin de karşısına çıkabilir. Yani genetik yatkınlık da halluks valgusun nedenleri arasındadır.

Halluks Valgus Tedavisi

Halluks valgustan dolayı oluşan deformitenin kesin tedavisi ameliyatla mümkündür. Doğru yapılan ameliyattan sonra tekrarlama riski pek görülmez. Ancak ameliyattan önce birtakım önlemler alarak ağrıyı azaltmak ve deformiteyi ilerletmemek mümkün olabilir. Örneğin ayakkabı seçimi burada önemlidir. Ortopedik olmayan, ucu çok dar olan ve aşırı topuklu ayakkabıları kullanmamak gerekir. Ayakkabı alırken görsellikten çok rahatlığa önem verilmelidir.

Halluks valgus sorunu olan kişilerin ağrılarını azaltmak için özel olarak tasarlanmış ateller vardır. Halluks valgus ateli ya da gece ateli denilen bu özel materyaller gece ya da gündüz kullanılabilir. Atelin şekil bozukluğuna bir yararı yoktur. Ağrıyı azaltmak için üretilmiştir. Halluks valgus atellerinin ayak başparmağı çıkıntısını düzelttiğine dair söylemler doğru değildir.