Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Diz kireçlenmesi kısaca diz eklemindeki kıkırdak yapıların zaman içerisinde bozulmasıdır. Nedenleri arasında en önemli olanları ilerleyen yaşla birlikte aşırı kilodur. Yaş ilerledikçe zamana ayak uyduramaz ve kıkırdaklar yıpranarak bozulmaya başlar. Eğer kişi normalde fazla kiloluysa diz eklemlerine binen yük kireçlenmeyi hızlandırır. Diz kireçlenmesinin geriye yönelik bir tedavisi yoktur. Bu yüzden kireçlenme henüz hafif evrelerdeyken önlemler alınmalıdır.

Diz Kireçlenmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Diz kireçlenmesini önlemenin yollarına bakarken kireçlenmeye neden olan iki önemli etkeni; yani yaş ve kiloyu göz önüne getirmeliyiz. Yaşlanmaya henüz bir çözüm yok. Ancak kilo vermek elimizde. Dizler vücudun tüm yükünü taşır. Alınan her bir kilo dize binen yükün artmasına neden olur. Bu yüzden yapmamız gereken ilk şey kilo vermek olmalıdır.

Yürüyüş yapmak diz ekleminin çevresindeki kasların güçlenmesini sağlar. Ancak aşırı ve zorlayıcı yürüyüşler kireçlenmeyi arttırabilir. Bu yüzden kısa yürüyüşler yapılmalı, ağrı oluşmaya başladığında yürüyüşe son verilmelidir.

Ağrı kontrolünü sağlamak için doktor tavsiyesiyle ağrı kesici ilaç kullanabiliriz. Bu ilaçların kireçlenmeyi durdurmaya ya da azaltmaya yönelik bir etkisi yoktur. Adı üstünde ağıları kesmekte faydalıdır.

Diz içine yapılan enjeksiyonlarla eklem için kayganlaştırılması sağlanabilir. Kayganlaşan eklemler adeta yağ görevi görür ve sürtünmeyi azaltır. Diz kireçlenmesi eklemlerin birbirine sürtmesiyle oluşur.

Dizdeki Şişlikler Nasıl Azaltılır?

Ayrıca kortizon enjeksiyonu ile dizdeki şişlik azaltılır, ağrı kontrol altına alınır. Hafif ve orta seviyedeki kireçlenmeler için uygun değildir. En fazla 2-3 kez yapılmalıdır.

Bir başka enjeksiyon yöntemi ise PRP uygulamasıdır. İleri derecede olmayan diz kireçlenmelerinde başarıyla uyguladığımız bir yöntemdir.

İleri derecede olmayan diz kireçlenmelerinde fizik tedavinin yeri yadsınamaz. Fizyoterapist tarafından planlı bir şekilde uygulanan fizik tedavi desteğiyle eklem çevresindeki kaslar güçlenir.

Eğer kireçlenme ileri seviyeye ulaşmışsa, şikayetler hayat konforunu düşürmüşse, yapılan ameliyatsız yöntemlerden fayda sağlanamamışsa diz protezi ameliyatı gerekebilir. Bu konuda daha fazla bilgiye ulaşmak için diz protezi yazımızı okuyun.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir