Deformite Düzeltme Ameliyatı

Kemiklerde meydana gelen eğiklik ve şekil bozukluklarına ortopedi alanında deformite denilir. Kol ve bacaklarda sıklıkla görülen deformitelere omurga iskeletindeki bozukluklar da eşlik eder. Özellikle çocuklarda ve gençlerde oluşan deformiteler ilerleyen yaşlarda, geri kalan tüm hayatlarını etkileyebilir. Bu yüzden doğumsal ya da sonradan oluşmaları fark etmeksizin erken tanı ve tedavi hayati önem taşır.

DOKTORA SOR!
Kvkk uyarınca ilgili Bilgilendirme’yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

Tanısı konulmayan deformiteler kişinin hareket kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. Önce duruş ve fonksiyonda sorunlarla karşılaşılırken ileri seviyelerde hayat konforunu ciddi anlamda engelleyebilir. İşte tüm bunların önüne geçmek için deformite düzeltme ameliyatı yapmak gerekebilir.

Deformite ameliyatı; kişinin yaşı, deformitenin yeri ve durumu gibi kriterler değerlendirildikten sonra hastaya özel bir şekilde planlanır. Erken evrelerde tespit edilen deformiteler, deformitenin olduğu bölge üzerine işlem yapılarak düzeltilebilirken geç kalınması durumunda komşu yerlere de işlem yapılması gerekebilir. Dolayısıyla daha kompleks müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Deformitenin şiddetine, tipine, ilgili kemik yapısının özelliklerine, hastanın yaşına göre plak-vida, eksternal fiksatör (kol ve bacağa dışarıdan uygulanan tespit araçları, ilizarov tipi halkalar, bilgisayar destekli veya raylı sistemler…) ya da intramedüller çivi (kemiğin iç boşluğuna yerleştirilen metal tespit araçları) sistemleri kullanılarak deformite düzeltme cerrahileri gerçekleştirilir.

Tüm Sorular

 1. blank
  nilufer tutumoglu
  Ocak 19, 2023 Cevapla

  bacak şeklimde bozukluk var ve görüntü olarak beni çok rahatsız ediyor ameliyat yapıyormusunuz fiyat bilgisi alabilirmiyim

  • blank

   Nilüfer hanım Merhaba ben doktor beyin hemşiresi Zeynep doktorumuz ameliyat yapıyor. 0531 782 05 44 numaralı hattımızdan bizlerle daha detaylı iletişime geçebilirsiniz.

Bir Soru Sor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir