Botulinum Toksin (Dolgu)

Yaş ilerledikçe meydana gelen çizgi, kırışıklık ve sarkmalar Botulinum Toksin (Dolgu) ile yok edilebilir. Uygulaması kolaydır ve uzman ellerde yapıldığında güvenilirdir. Özellikle alın çizgilerinde, kaz ayaklarında, boyun çizgilerinde ve kaş çevresindeki çizgilerde tercih edilir. Botulinum Toksin (Dolgu) hem tek başına kullanılabilir hem de diğer yöntemlerle birlikte uygulanmaya uygundur.

Botulinum Toksin (Dolgu)ta minik iğnelerle kasların içine enjeksiyon yapılır. Nörotoksin dediğimiz etken maddeye sahip olan Botulinum Toksin (Dolgu), sinir iletimini bir süre durdurur ve kas hareketlerini önler. Bu sayede çizgileri yok eder. Etken maddesi sayesinde kozmetik dışındaki alanlarda da kullanılabilir. Örneğin terleme, migren, şaşılık, idrar kaçırma gibi sorunlarda Botulinum Toksin (Dolgu) çok sık tercih edilir.

Hangi Durumlarda Botulinum Toksin (Dolgu) Yapılır?

Kozmetik;

  • Alın bölgesindeki,
  • Kaş arasındaki,
  • Göz çevresindeki,
  • Üst dudaktaki,
  • Boyundaki, çizgilerde kullanılır.

Tedavi;

  • Koltuk altı terlemeleri,
  • Migren,
  • İdrar kaçırma,
  • Şaşılık
  • Spasite ve yüz felci gibi sorunlarda da Botulinum Toksin (Dolgu)tan faydalanılır.

Botulinum Toksin (Dolgu) Nasıl Uygulanır?

Enjeksiyonla yapılır. Uygulanan bölge lokal anestezi özellikli kremle uyuşturulur. Uyuşmanın sağlanması için yaklaşık 20 dakika beklenir. Uygulama bölgesi temizlendikten sonra çok ince uca sahip olan iğnelerle istenilen bölgedeki kaslara minik dozlar enjekte edilir. Yaklaşık 10 dakikada işlem sonlanır.

Ne Zaman Etki Eder?

Botulinum Toksin (Dolgu)un etkisi ikinci günden itibaren başlayabilir. Kişiye veya kullanılan maddeye göre değişse de genellikle dördüncü günde etki göstermesi beklenir. Etki süresi yedinci günde tamamlanır.

Botulinum Toksin (Dolgu)un Etkisi Ne Kadar Sürer? Botulinum Toksin (Dolgu) Kalıcı mıdır?

Çoğunlukla 4-6 ay etki eder. Bu daha az ya da daha çok da sürebilir. Botulinum Toksin (Dolgu)un kalıcılık süresi kişiden kişiye ve kullanılan ilaca göre değişir. Maalesef piyasada etkisi çok kısıtlı olan ilaçlar bulunuyor. Bu yüzden güvendiğiniz bir yerde bu işlemi yaptırmalısınız. Uygulamayı yapan kişinin Botulinum Toksin (Dolgu) konusunda uzman bir doktor olmasına dikkat etmelisiniz. Botulinum Toksin (Dolgu) uygulaması yinelendikçe etkisi süresi daha da uzayacaktır.

Kaç Seans ve Ne Kadar Zaman Aralıklarla Yapılmalıdır?

Tek seans yeterlidir. Botulinum Toksin (Dolgu)un en güzel taraflarından biri de budur. Hasta sık aralıklarla defalarca gelmek zorunda kalmaz. Sadece doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda 15 gün sonra küçük dozlu bir ekleme yapılabilir. Botulinum Toksin (Dolgu)un etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Bu süreden sonra tekrarlanır. Tekrarlandıkça etkisi süresi artar.

Acı ve Ağrı Hissedilir mi? Şişlik Olur mu?

Botulinum Toksin (Dolgu) iğne ile yapılan bir işlemdir. Bu yüzden iğne acısı olabilir. Ancak bu acıyı tolore etmek için işlemden önce anestezik krem sürerek alanın uyuşmasını sağlıyoruz. Bu sayede acı ve ağrı sorunu ortadan kalkıyor. Botulinum Toksin (Dolgu) bir dolgu maddesi olmadığı için şişme sorunuyla karşılaşılmaz. Sadece kas gevşemesinden dolayı kısa süreli değişim olur.

İşlem Kaç Dakika Sürer?

Botulinum Toksin (Dolgu) işlemi yaklaşık 10 dakika sürer. İşlemden önce sürülen anestezi özellikli kremin devreye girmesi için 20 dakika beklemek gerekir. Yani hasta uygulama odasına girdikten 30 dakika sonra evine gidebilir.

Botulinum Toksin (Dolgu)un Yan Etkileri, Zararları, Riskleri Var mıdır?

Botulinum Toksin (Dolgu) yıllardan beridir kullanılıyor. Hastalıkların tedavisinde kullanılırken yüksek dozlarda uygulanıyor. Buna rağmen bugüne kadar herhangi bir hasara neden olduğu görülmedi. Amaç kas hareketlerini engellemek olduğu için geçici his kaybı olabilir. İğne kılcal damarla denk gelebildiği için kanama gerçekleşebilir.

Botulinum Toksin (Dolgu) Kimlere Uygulanır? Yaş Sınırı Var mıdır?

18-65 yaş aralığındaki herkese uygulanabilir. Kırışıklıklar çok derinse çizgilerin derinliği azalsa da tamamen yok olmayabilir. Bu yüzden çok geçmeden uygulatmak daha avantajlıdır.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir