Aşil Tendonu Kopması

Aşil tendonu, baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan bir bağ yapısıdır. Genellikle spor sırasında kopabilen bu yapı basit bir ev işi esnasında ya da merdiven inip çıkarken de kopabilir. Özellikle futbol ve basketbol oyuncularında yüklenme sonrasında temas olmadan aşil tendonu kopması görülebilir.Tendon kopmaları arasında en ciddi sakatlanma olan aşil tendonu kopması genellikle tendonun topuk kemiğine yapıştığı yerin yaklaşık 3-4 cm üstünde gerçekleşir. Bazen topuk kemiğine yapıştığı yerde de meydana gelir ki; bu daha ciddi bir sakatlıktır.

Aşil Tendonu Kopmasının Belirtileri

Aşil tendonu kopması genellikle darbeye gerek duyulmadan gerçekleşir. Bir futbol müsabakası sırasında koşarken, ev işi yaparken, merdiven çıkarken ya da düz yolda yürürken aniden kopabilir ve bu kopmayı fark etmemek imkansızdır. Kopma gerçekleştiğinde bıçak saplanırcasına ani bir ağrı girer. Hastalar bu sırada herhangi bir şeyin sert bir şekilde bileğine vurduğunu düşünebilir. Sakatlanmanın gerçekleştiği bölgede bir şeyin koptuğu hissedilir. Bir basketbolcu yükselirken kopma meydana gelmişse tekrar parmak ucuna inemez, topuğunun üstüne düşer. O bölgede duyarlılık gerçekleşir. Hasta yürüyemez, yürümeye çalıştığında derin bir acı hisseder.

Kopmalar tam ya da kısmi olabilir. Tam kopmaları anlamada Thompson Testi faydalıdır. Hastanın yüz üstü yatırıldığı bu testte baldır bir elle sıkılır. Normalde bu sıkma işlemiyle ayak bileği hareket etmelidir. Ancak tam kopma gerçekleştiyse bilek hareket etmez. Klinik muayene ile aşil tendonu tanısı konulsa da kesin tanı için MR veya ultrasonografi yöntemlerinden faydalanmak gerekebilir. MR yöntemi yumuşak dokuyu çok gösterdiği için tercih edilir.

Aşil Tendonu Kopması Tedavisi

Aşil tendonu tedavisinde ameliyatsız ya da cerrahi yöntemlerden hangisinin uygulanacağına kopmanın durumuna bakılarak karar verilir. Sakatlanma gerçekleştikten sonraki 48 saat içinde yapılan alçı tedavisi fayda sağlayabilir. Öte yandan PRP yöntemiyle iyileşme hızlandırılabilir. Daha fazla bilgi için PRP tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz. Gençler, aktif spor yapanlar, yaralanmadan çok sonra başvuranlar ve aşil tendonu topuk kemiğine yapışık yerden koptuğu hastalar ameliyatsız tedaviye uygun değildir. Aşil tendonu ameliyatı; kemiklerin kaynaştırılması, osteotomi, eksizyon, sinovektomi, kılıfın temizlenmesi, tendon transferi ya da tendon uzatması gibi tekniklerle yapılabilir.

Gelen Sorular?

avatar
  Subscribe  
Bildir